687UVR2R5MFBJ
Manufacturer Part Number:
687UVR2R5MFBJ
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP ALUM POLY 680UF 20% 2.5V SMD
Manufacturer :
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
Decoupling
Capacitance :
680 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.484" (12.30mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
5.02 A @ 120 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
251 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
2.5 V