ESRE221M04XB
Manufacturer Part Number:
ESRE221M04XB
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP ALUM POLY 220UF 20% 4V SMD
Manufacturer :
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
Bypass, Decoupling
Capacitance :
220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.161" (4.10mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
3.5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
4 V