ECG-C0KB150R
Manufacturer Part Number:
ECG-C0KB150R
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
CAP ALUM POLY 15UF 20% 8V SMD
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
15 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.130" (3.30mm)
Impedance :
110 mOhms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Nonstandard SMD
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.3 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.311" L x 0.209" W (7.90mm x 5.30mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
8 V