EEH-AZSH181UB
Manufacturer Part Number:
EEH-AZSH181UB
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
CAP ALUM POLY HYB 180UF 50V T/H
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
17mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.500" (12.70mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
4000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
3.2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
640 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Hybrid
Voltage - Rated :
50 V