EEH-ZU1J101P
Manufacturer Part Number:
EEH-ZU1J101P
Part of Description:
CAP ALUM POLY HYB 100UF 63V SMD
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.504" (12.80mm)
Lifetime @ Temp. :
4000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ High Frequency :
4.6 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
690 mA @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63 V