EEH-AZE1J560B
Manufacturer Part Number:
EEH-AZE1J560B
Part of Description:
CAP ALUM POLY 56UF 20% 63V T/H
Capacitance :
56 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 145°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 145°C
Ripple Current @ High Frequency :
800 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
120 mA @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63 V