EEH-ZE1H680P
Manufacturer Part Number:
EEH-ZE1H680P
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
CAP ALUM POLY 68UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 145°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 145°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
600 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
90 mA @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Hybrid
Voltage - Rated :
50 V