EEH-ZS1E471V
Manufacturer Part Number:
EEH-ZS1E471V
Part of Description:
CAP POLYMER HYBRID 470UF 25V SMD
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
14mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.516" (13.10mm)
Lifetime @ Temp. :
4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
525 mA @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V