EEH-ZE1J330V
Manufacturer Part Number:
EEH-ZE1J330V
Part of Description:
CAP ALUM POLY 33UF 20% 63V SMD
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 145°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 145°C
Ripple Current @ High Frequency :
600 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
60 mA @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63 V