BW227M025HFKTA
- Manufacturer Part Number:
- BW227M025HFKTA
- Manufacturer/Brand:
- NextGen Components
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY,220uF,25V 20% SMD
- Manufacturer :
- NextGen Components
- Product Category :
- Aluminum - Polymer Capacitors
- Applications :
- Automotive
- Capacitance :
- 220 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 27mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.413" (10.50mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 4000 Hrs @ 125°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Ripple Current @ High Frequency :
- Ripple Current @ Low Frequency :
- Size / Dimension :
- 0.315" Dia (8.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Type :
- Hybrid
- Voltage - Rated :
- 25 V