UPS0J561MCG0808
Manufacturer Part Number:
UPS0J561MCG0808
Capacitance :
560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
5.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3 V