VSU0J331MCB6357
Manufacturer Part Number:
VSU0J331MCB6357
Manufacturer/Brand:
Chinsan (Elite)
Part of Description:
CONDUCTIVE POLYMER SOLID CAPACIT
Manufacturer :
Chinsan (Elite)
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
10mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
3.9 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
6.3 V