94SVPD826X0016E7
- Manufacturer Part Number:
- 94SVPD826X0016E7
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY 82UF 20% 16V SMD
- Capacitance :
- 82 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 40mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.276" (7.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 125°C
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Ripple Current @ High Frequency :
- 670 mA @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 33.5 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.315" Dia (8.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 16 V