72SXE82M+T
Manufacturer Part Number:
72SXE82M+T
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
CAP ALUM POLY 82UF 20% 72V RADIA
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
82 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
980 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
49 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
72 V