PLG0J152MDO1TD
Manufacturer Part Number:
PLG0J152MDO1TD
Part of Description:
CAP ALUM POLY 1500UF 20% 6.3V TH
Capacitance :
1500 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.532" (13.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
6.3 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
315 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3 V