AHA0608121M016R
- Manufacturer Part Number:
- AHA0608121M016R
- Manufacturer/Brand:
- Ethertronics/AVX
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY HYB 120UF 16V SMD
- Manufacturer :
- Ethertronics/AVX
- Product Category :
- Aluminum - Polymer Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 120 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 40mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.335" (8.50mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 5000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 1.5 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 150 mA @ 100 Hz
- Size / Dimension :
- 0.248" Dia (6.30mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Type :
- Hybrid
- Voltage - Rated :
- 16 V