PCX1H120MCS1GS
Manufacturer Part Number:
PCX1H120MCS1GS
Manufacturer/Brand:
Nichicon
Part of Description:
CAP ALUM POLY 12UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
12 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
65mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.319" (8.10mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1500 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
50 V