RF80J271MDN1PX
Manufacturer Part Number:
RF80J271MDN1PX
Part of Description:
CAP ALUM POLY 270UF 20% 6.3V T/H
Capacitance :
270 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
370 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3 V