A759MU277M1VAAE022
Manufacturer Part Number:
A759MU277M1VAAE022
Part of Description:
CAP ALUM POLY 270UF 20% 35V TH
Capacitance :
270 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
22mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.551" (14.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.74 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
187 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35 V