A768MS157M1HLAV024
Manufacturer Part Number:
A768MS157M1HLAV024
Part of Description:
CAP ALUM POLY 150UF 20% 50V SMD
Capacitance :
150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.520" (13.20mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.15 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
107.5 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.425" L x 0.406" W (10.80mm x 10.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V