PVH-16V330MF60E-R2
- Manufacturer Part Number:
- PVH-16V330MF60E-R2
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY 33UF 20% 16V SMD
- Capacitance :
- 33 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 37mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.236" (6.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Ripple Current @ High Frequency :
- 2.05 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- Size / Dimension :
- 0.248" Dia (6.30mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 16 V