RE50E561MDN1
Manufacturer Part Number:
RE50E561MDN1
Manufacturer/Brand:
Nichicon
Part of Description:
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2.5V T/H
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
6.3 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
630 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
2.5 V