PCJ1C330MCL1GS
Manufacturer Part Number:
PCJ1C330MCL1GS
Part of Description:
CAP ALUM POLY 33UF 20% 16V SMD
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
2.07 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V