EEH-ZA1J470V
Manufacturer Part Number:
EEH-ZA1J470V
Part of Description:
CAP ALUM POLY HYB 47UF 63V SMD
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
40mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.425" (10.80mm)
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
255 mA @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63 V