20SEP100MX+T
Manufacturer Part Number:
20SEP100MX+T
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
CAP ALUM POLY 100UF 20% 20V T/H
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
35mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.57 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
128.5 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
20 V