A759EA106M1JAAE060
Manufacturer Part Number:
A759EA106M1JAAE060
Part of Description:
CAP ALUM POLY 10UF 20% 63V T/H
Capacitance :
10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
60mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.658 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
82.9 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
63 V