35PHV47M6.3X6.1
- Manufacturer Part Number:
- 35PHV47M6.3X6.1
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY HYB 47UF 35V SMD
- Capacitance :
- 47 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 60mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.240" (6.10mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 135°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 135°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Ripple Current @ High Frequency :
- 1.4 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 70 mA @ 100 Hz
- Size / Dimension :
- 0.248" Dia (6.30mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 35 V