PHA225MKP3370QE1
Manufacturer Part Number:
PHA225MKP3370QE1
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP ALUM POLY HYB 370UF 63V T/H
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
370 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.1mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial, Can
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
39.5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
7.9 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.638" Dia x 1.366" L (16.20mm x 34.70mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
-10%, +30%
Type :
Hybrid
Voltage - Rated :
63 V