PCV1V390MCL2GS
Manufacturer Part Number:
PCV1V390MCL2GS
Part of Description:
CAP ALUM POLY 39UF 20% 35V SMD
Capacitance :
39 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
52mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.276" (7.00mm)
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
1.4 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
35 V