EEF-HD0G121R
Manufacturer Part Number:
EEF-HD0G121R
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
CAP ALUM POLY 120UF 20% 4V SMD
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
120 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
15mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
4 V