16SVPA82MAA
Manufacturer Part Number:
16SVPA82MAA
Part of Description:
CAP ALUM POLY 82UF 20% 16V SMD
Capacitance :
82 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.276" (7.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency :
2.76 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
138 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V