10SVP6R8M
Manufacturer Part Number:
10SVP6R8M
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
CAP ALUM POLY 6.8UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
6.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
240mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.217" (5.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
670 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
33.5 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.157" Dia (4.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
10 V