PHA225MKP3370QE4
Manufacturer Part Number:
PHA225MKP3370QE4
Part of Description:
CAP ALUM POLY HYB 370UF 63V T/H
Capacitance :
370 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
145mOhm
Lifetime @ Temp. :
3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Ripple Current @ High Frequency :
39.5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
7.9 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.638" Dia x 1.366" L (16.20mm x 34.70mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
-10%, +30%
Voltage - Rated :
63 V