EEH-AZK1E271B
Manufacturer Part Number:
EEH-AZK1E271B
Part of Description:
CAP ALUM POLY 270UF 20% 25V T/H
Capacitance :
270 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
27mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.413" (10.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ High Frequency :
2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
300 mA @ 100 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
25 V