A755MS158M0JAAE013
Manufacturer Part Number:
A755MS158M0JAAE013
Part of Description:
CAP ALUM POLY 1500UF 20% 6.3V TH
Capacitance :
1500 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.512" (13.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
5.25 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
262.5 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
6.3 V