ECASD40J106M055K00
- Manufacturer Part Number:
- ECASD40J106M055K00
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY 10UF 20% 6.3V SMD
- Capacitance :
- 10 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 55mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.075" (1.90mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Product Status :
- Not For New Designs
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 1 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- Size / Dimension :
- 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 6.3 V