A768EB396M1GLAE045
Manufacturer Part Number:
A768EB396M1GLAE045
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP ALUM POLY 39UF 20% 40V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
39 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
45mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.15 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
57.5 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
40 V