APXA160ARA181MHC0G
Manufacturer Part Number:
APXA160ARA181MHC0G
Part of Description:
CAP ALUM POLY 180UF 20% 16V SMD
Capacitance :
180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
16mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.472" (12.00mm)
Lifetime @ Temp. :
15000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
4.36 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V