A768MS107M1HLAV024
Manufacturer Part Number:
A768MS107M1HLAV024
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP ALUM POLY 100UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.520" (13.20mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
2.15 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
107.5 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.425" L x 0.406" W (10.80mm x 10.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
50 V