PCJ1A471MCL1GS
Manufacturer Part Number:
PCJ1A471MCL1GS
Part of Description:
CAP ALUM POLY 470UF 20% 10V SMD
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
19mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency :
3.8 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10 V