APSF160EC3101MF05S
Manufacturer Part Number:
APSF160EC3101MF05S
Manufacturer/Brand:
United Chemi-Con
Part of Description:
CAP ALUM POLY 100UF 20% 16V T/H
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.098" (2.50mm)
Lifetime @ Temp. :
20000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
2.49 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.248" Dia (6.30mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
16 V