63PEV10M6.3X6.1
- Manufacturer Part Number:
- 63PEV10M6.3X6.1
- Manufacturer/Brand:
- Rubycon
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY HYB 10UF 63V SMD
- Manufacturer :
- Rubycon
- Product Category :
- Aluminum - Polymer Capacitors
- Applications :
- Automotive
- Capacitance :
- 10 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 120mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.240" (6.10mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 10000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Ripple Current @ High Frequency :
- Ripple Current @ Low Frequency :
- Size / Dimension :
- 0.248" Dia (6.30mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Type :
- Hybrid
- Voltage - Rated :
- 63 V