RHA0J331MCN1GS
Manufacturer Part Number:
RHA0J331MCN1GS
Manufacturer/Brand:
Nichicon
Part of Description:
CAP ALUM POLY 330UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Nichicon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.264" (6.70mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
4.5 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
450 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
6.3 V