APXJ160ARA271MF80J
- Manufacturer Part Number:
- APXJ160ARA271MF80J
- Part of Description:
- CAP ALUM POLYM 270UF 20% 16V SMD
- Capacitance :
- 270 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 10mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.315" (8.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 15000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Ripple Current @ High Frequency :
- 5.08 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 254 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.248" Dia (6.30mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 16 V