APXG200ARA470ME61G
- Manufacturer Part Number:
- APXG200ARA470ME61G
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY 47UF 20% 20V SMD
- Capacitance :
- 47 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 30mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.240" (6.10mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 15000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Ripple Current @ High Frequency :
- 2.8 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- Size / Dimension :
- 0.197" Dia (5.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 20 V