63SXV68M
Manufacturer Part Number:
63SXV68M
Manufacturer/Brand:
Panasonic - ATG
Part of Description:
CAP ALUM POLY 68UF 20% 63V SMD
Manufacturer :
Panasonic - ATG
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
68 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
25mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.500" (12.70mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.03 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
51.5 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
63 V