50PZE100M10X9
Manufacturer Part Number:
50PZE100M10X9
Manufacturer/Brand:
Rubycon
Part of Description:
CAP ALUM POLY HYB 100UF 50V T/H
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
Automotive
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.433" (11.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Ripple Current @ High Frequency :
2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
100 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.394" Dia (10.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Hybrid
Voltage - Rated :
50 V