A700V336M010ATE028
Manufacturer Part Number:
A700V336M010ATE028
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP ALUM POLY 33UF 20% 10V SMD
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
33 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.079" (2.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
3.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
10 V