EEF-CX0J121R
- Manufacturer Part Number:
- EEF-CX0J121R
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY 120UF 20% 6.3V SMD
- Capacitance :
- 120 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 15mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.075" (1.90mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 5.1 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- Size / Dimension :
- 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 6.3 V