RHS0J102MCN1GS
- Manufacturer Part Number:
- RHS0J102MCN1GS
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY 1000UF 6.3V SMD
- Capacitance :
- 1000 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 10mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.461" (11.70mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Ripple Current @ High Frequency :
- 5.15 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 515 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.315" Dia (8.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 6.3 V